• EDOTÁCIE
  • Články
  • Zverejnenie výzvy – Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska (17I04-04-V04)

Splníme Vám viac než len 3 priania

Zverejnenie výzvy – Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska (17I04-04-V04)

Dátum zverejnenia výzvy: 29.07.2024

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), ako vykonávateľ Plánu obnovy a odolnosti SR, vyhlasuje Výzvu č. 17I04-04-V04 na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska.

Cieľom Výzvy je podpora inovatívnych spôsobov šírenia digitálnych technológií v spoločnosti, zvýšenie bezpečnosti a pridanej hodnoty údajov, ktoré generujú digitálne technológie a aplikačné využitie technológií, ako je umelá inteligencia, superpočítače, virtuálna a rozšírená realita a pod.

Výzva je vyhlásená v súlade so Stratégiou výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky 2021-2027 (ďalej len „SK RIS3 2021+“) a cieľom domény 3. Digitálna transformácia Slovenska, ktorá predstavuje integráciu digitálnych technológií všetkými zložkami spoločnosti a zvýšenie vplyvu technológií na spoločnosť.

Podporou inovatívnych projektov sa dosiahne vyšší podiel pôvodných slovenských inovácií, výskumných a vývojových aktivít a zvýšenie pridanej hodnoty výroby a súvisiacich služieb. Výsledkom bude transformovaná ekonomika orientovaná na inovácie a vytváranie dlhodobých pracovných miest zameraných na využitie intelektuálnych a kreatívnych schopností, čím dôjde aj k zníženiu odlivu vysoko kvalifikovaných mladých ľudí do zahraničia.

Prioritné oblasti domény zahŕňajú nasledujúce transformačné ciele:

3-1: Inteligentné a prepojené senzory a zariadenia

Zvýšiť schopnosť slovenskej spoločnosti a priemyslu prijímať rozhodnutia založené na údajoch využívajúc štatistické metódy a strojové učenie, rozhodovať sa na základe údajov od úrovne osobných rozhodnutí jednotlivca, cez automatizované pracoviská v podnikoch až po úroveň kritickej infraštruktúry štátu, životného prostredia a mestskej infraštruktúry.

3-2: Zvýšenie úžitkovej hodnoty všetkých druhov údajov a databáz

Poskytnúť verejnosti a podnikom služby pokročilých informačných nástrojov na spracovanie veľkých databáz, na základe ktorých vzniknú riešenia na analýzu, integráciu a prezentáciu textov, obrazu a zvukov z existujúcich digitálnych archívov aj novovznikajúcich rozsiahlych databáz údajov, ktoré budú základom riešení s vysokou pridanou hodnotou.

3-3: Inteligentné energetické systémy

Urýchliť prechod k efektívnejšiemu a ekologickejšiemu energetickému mixu vytvorením nástrojov na prevádzku distribučných sústav a sietí, ktoré obslúžia veľké počty výrobcov a odberateľov pri maximalizácii spoľahlivosti a hospodárnosti prevádzky a efektívnosti trhu s energiou, nielen v elektroenergetike, ale aj v plynárenstve, teplárenstve a vodárenstve. Najmä pre podniky sa otvorí možnosť zvyšovať energetickú efektívnosť svojich prevádzok za pomoci moderných digitálnych nástrojov a zároveň optimalizovať svoje zapojenie do energetického trhu.

3-4: Kybernetická bezpečnosť a kryptografia

Cieľom je vybudovať bezpečnú informačnú spoločnosť, ktorá využíva moderné technológie a dokáže sa efektívne brániť proti kybernetickým útokom a podporuje kybernetickú hygienu. Podniky aj ostatné subjekty by mali mať k dispozícii také digitálne riešenia, v ktorých bude bezpečnosť ich integrálnou súčasťou, aby nemuseli ochranu svojich údajov a sietí, kontinuitu výroby a ochranu pred kybernetickými útokmi riešiť ďalšími následnými projektmi. Prednostnou prioritou je informačná spoločnosť, ktorá čelí rôznym rizikám v oblasti technickej bezpečnosti informačných systémov, ako aj v oblasti šírenia informácií v informačnom priestore.

 

Pri poskytnutí prostriedkov mechanizmu sa uplatňuje Schéma štátnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska v znení dodatku č. 1, SA. 113533.

Indikatívna výška prostriedkov mechanizmu na výzvu je: 52 603 200,00 EUR vrátane DPH
z toho:

  • zdroj Plán obnovy a odolnosti SR: 43 836 000,00 EUR
  • zdroj Plán obnovy a odolnosti SR – prostriedky na úhradu DPH: 8 767 200,00 EUR

Trvanie výzvy
Vyhlásenie výzvy:  29.7.2024
Uzavretie výzvy:    7.1.2025

V rámci predmetnej výzvy sú stanovené dva termíny pre predkladanie ŽoPPM:

  • 31.10.2024
  • 7.1.2025

V prípade nenaplnenia potrebného počtu projektov v súvislosti s dosiahnutí cieľa 184 a 185 v rámci Investície 4, K17 POO SR, bude stanovený ďalší termín pre predkladanie ŽoPPM a posunie sa termín uzavretia výzvy

 

Miesto a spôsob podania Žiadosti o PPM

Pred samotným podaním žiadosti o PPM je žiadateľ povinný zaregistrovať sa do informačného systému plánu obnovy Slovenskej republiky (ďalej aj ako „ISPO“) dostupnom na webovom sídle https://ispo.planobnovy.sk a stať sa tak jeho registrovaným používateľom.

Registrovaný používateľ ISPO vyplnením príslušného formuláru žiadosti o PPM a nahratím všetkých príloh k žiadosti o PPM zaeviduje svoju žiadosť o PPM na portáli ISPO.

Žiadosť o PPM, spolu s Prílohou č. 1 výzvy Formulár ŽoPPM a s Prílohou č. 3 Zmluvy Údaje o projekte a rozpočet projektu je potrebné predložiť aj v anglickej verzii, t. z. nahrať aj požadované anglické verzie podkladov do systému ISPO.

Po zaevidovaní žiadosti o PPM v ISPO systém vygeneruje sumár žiadosti. Sumár žiadosti predstavuje zjednodušenú verziu vyplneného formulára žiadosti o PPM vo formáte PDF, ktorá je vygenerovaná systémom ISPO na základe zaevidovania žiadosti o PPM. Súčasťou sumára žiadosti o PPM je tiež potvrdenie, že informácie a údaje uvedené v žiadosti o PPM zaevidovanej v ISPO sú pravdivé. Sumár žiadosti žiadateľ podpíše a odošle ho Vykonávateľovi v súlade s pokynmi uvedenými vo výzve najneskôr do 5 pracovných dní od zaevidovania žiadosti o PPM vrátane príloh v ISPO a vygenerovania Sumáru žiadosti systémom ISPO (Sumár žiadosti má byť doručený do dňa uzavretia výzvy).

Žiadosť o PPM môže byť zaradená na posúdenie až po doručení podpísaného sumáru žiadosti Vykonávateľovi.

Sumár žiadosti, podľa vyššie uvedeného, sa predkladá prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy do elektronickej schránky MIRRI SR, v elektronickej podobe podpísanej kvalifikovaným elektronickým podpisom štatutárneho orgánu žiadateľa resp. oprávnenej osoby žiadateľa.

V prípade, že nebude možné podať Sumár žiadosti prostredníctvom elektronickej komunikácie, je žiadateľ oprávnený predložiť dokument v listinnej podobe, na adresu Vykonávateľa:

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky

                Pribinova 25, 811 09 Bratislava

jedným z nasledovných spôsobov:

  • osobne na podateľni MIRRI SR:

pondelok – štvrtok: 9:00 – 11:30 hod. a 12:30 – 14:30 hod.
piatok: 9:00 – 11:30 hod. a 12:30 – 14:00 hod.

  • doporučenou poštou,
  • kuriérskou službou.

Obálku je potrebné označiť: OIPOO + kód príslušnej výzvy (17I04-04-V04)

Odporúčame potenciálnym žiadateľom priebežne sledovať webové sídlo www.mirri.gov.sk, kde budú zverejňované všetky aktuálne informácie súvisiace s výzvou, vrátane usmernení k danej výzve.

Link na výzvu – prihlasovanie cez ISPO

Súbory na stiahnutie:

Text Výzvy č. 17I04-04-V04 (PDF, 660.43 KB)

 

Prílohy Výzvy (ZIP, 6.93 MB)

 

Informácia k online informačnému semináru k výzve

Zdroj: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

Staň sa členom GRANT klubu a neunikne ti žiadna dotačná príležitosť

Chcem sa stať členom